• A-B	2094-BC01-M01-S |  Industrial Servo Drive
No. 2094-BC01-M01-S
Brand: A-B
Model: 2094-BC01-M01-S
Product type:Industrial Servo Drive
Payment method: Wire transfer, Western Union
Port of shipment for remittance: Xiamen, China
Delivery time: 1-3 working days/3-4weeks
Condition: 100% original
Warranty: 12 months
Desciption
Product Overview
Technical Specifications
Parameter Value
Product Model A-B 2094-BC01-M01-S
Manufacturer Allen-Bradley (A-B)
Power Input: 3-phase 400–480V AC; Output: 10A continuous
Communication / Protocol EtherNet/IP, SERCOS III
Operating Temperature -10°C to +55°C (ambient)
Mounting 35mm DIN rail
Protection / Ingress IP20 (dust-protected, internal mounting)
Dimensions (HxWxD) 165 x 100 x 140 mm
Weight 1.8 kg
Typical Interfaces Motor power output, encoder feedback, Ethernet port, digital I/O
Compliance CE, UL, RoHS, cULus
Key Features and Benefits
The A-B 2094-BC01-M01-S delivers exceptional motion precision with a 23-bit encoder resolution, ensuring positioning accuracy within ±0.01mm—vital for high-speed assembly lines and precision machining. Its advanced current loop control minimizes motor ripple, reducing mechanical wear in 24/7 operations and extending equipment lifespan by up to 20%.
Rugged construction includes surge protection (2kV) and thermal overload safeguards to withstand factory electrical noise. Its compact design saves cabinet space, while energy-efficient operation (96% efficiency) reduces power consumption in continuous production environments.