• PR6424/012-010|Precision eddy current sensors for advanced control applications
 Sensor type: Eddy current
Measuring range (static) : ± 1.0mm (.04 in)
Temperature range: -40°C to +125°C (-40°F to +257°F)
Accuracy: ±0.1% ± μm of reading
Operating voltage: 12 to 36 VDC
Current consumption: Max. 10 mA
Communication protocol: MODBUS RTU
Desciption
 Sensor type: Eddy current